טיפול נטורופתי

מה זה נטורופתיה

נטורופתיה וביחוד טיפול נטורופתי הינה גישה טיפולית המבוססת על ההבנה שריפוי מושג על ידי תיקון ועידוד מנגנונים טבעיים של הגוף. התיקון והאיזון של מנגנוני הגוף אשר פעילותם השתבשה בשל אורח החיים מושג על ידי תזונה מתקנת, צמחי מרפא, תוספי מזון, פעילות גופנית, שמנים אתריים ועוד. בהמשך ממליצה הנטורופתיה, מנחה ומכוונת את האדם לאמץ אורח חיים תקין ובריא, בכך היא ממלאת את תפקידה כרפואה מונעת.

היפוקרטס, אבי הרפואה המערבית, היה הראשון שגרס כי המקור לריפוי הוא הטבע. הוא זה שטבע את הביטוי: Vis Medicatrix Naturae – כוחו המרפא של הטבע.
תמצית גישתו של היפוקרטס גולמה במשפט המפורסם שלו: יהיו מזונותיך תרופותיך ותרופותיך מזונותיך, תפיסה שהייתה גם אבן דרך בגישתו של הרמב״ם.

נטורופתיה – למה היא משמשת כיום

כיום משמשת נטורופתיה כאמצעי לטיפול בהפרעות, כאבים ותסמינים שאינם מוצאים פתרון במסגרת הרפואה הקונבנציונלית. נטורופתיה נותנת מענה גם למטופלים רבים שמטופלים במסגרת קונבנציונלית וזקוקים לתמיכה במהלך הטיפול, לשיפור התוצאות של הטיפול הרגיל, להקלה בכאבים ולשיפור איכות החיים.

נטורופתיה משמשת גם כגישה הנבחרת למי שבוחרים בריפוי טבעי (רפואה אלטרנטיבית, רפואה משלימה) כבחירה מועדפת שלהם ומחוייבים לדרך הטבעית כדרך חיים.

בקליניקה עמרית בן סירה, הגישה הנטורופתית משולבת יחד עם טיפול הומאופתי, מספר שיטות דיקור, טיפול בצמחי מרפא, פטריות מרפא, תזונה ושיטות איזון וריפוי נוספות. האבחון המקדים לטיפול נעשה ע״י תשאול הומאופתי נטורופתי, אבחון ממוחשב, אירידיולוגי, אבחון כף, יד, לשון ועוד.

הגישה הטיפולית מותאמת אישית לכל אדם על פי יכולותיו וצרכיו, זאת במטרה להשיג את התוצאה המיטבית מהר ככל שניתן.

טיפול נטורופתי בשיטה טבעית

נטורופתיה היא מיכלול של דרכים שכולן מסתמכות על אמצעים טבעיים וגישות טבעיות לריפוי ומניעה של מחלות.

טיפול נטורופתי, לפיכך, מתחיל באיבחון במספר גדול של דרכים טבעיות. כאשר נטורופתית מומלצת תשמש בכמה מגישות אבחון אלה במטרה להצליב את המידע המתקבל ובכך לדייק בזיהוי הבעיה ושורשיה.

מטרתו של טיפול נטורופתי היא לזהות מה גרם לתסמינים על פיהם מאובחנת המחלה. ההבנה היא שככל שנגיע קרוב יותר לגורם הראשוני ניתן יהיה באמצעותו של הטיפול הנטורופתי לעקור את המחלה מין השורש ולהביא להחלמה מלאה ולא רק לדיכוי התסמינים.

טיפול נטורופתי – איך הוא מתבצע לאחר האבחון היסודי:

טיפול נטורופתי מתייחס כאמור לכל היבטי החיים ואורח החיים. הטיפול מתחיל בהתאמתה של תזונה למצבו המדוייק של המטופל. תזונה שמאזנת את רמות הסוכר, השומנים בדם, את מצב הליחה והלחות בגוף. תזונה שמחזקת את מערכת החיסון או כזו שמסייעת בשיפור הריכוז, בהורדת תהליכי דלקת או בשיפור תיפקודה של מערכת העיכול.

בהמשך טיפול נטורופתי איכותי יציע למטופל לתסף את אותם רכיבים שחסרים לגוף באמצעות מזונות יעודיים או באמצעות ויטמינים, מינרלים.

השאירו פרטים ועמרית תיצור אתכם קשר חזרה

טיפול נטורופתי – שימוש בצמחי מרפא

טיפול נטורופתי משתמש בתרופות מן הטבע – כלומר צמחי מרפא. צמחי המרפא מכילים מיגוון מאוד גדול של חומרים פעילים שפועלים באופו סינרגיסטי – כלומר תומכים אלה באלה ומעצימים הדדית את פעולתם. צמחי המרפא משפיעים על מערכות גוף שונות ועל תפקודים שונים בדיוק כפי שעושות תרופות כימית. יתירה מכך, רבות מהתרופות המוכרות לנו (וגם אלה שאינינו מכירים) מהוות חיקוי של חומרים שנמצאים בטבע – בצמחים. למשל: האספירין הוא חומצה סיליצילית שנמצאת בעצי ערבה, LAIF – תרופה אנטי דיכאונית שמבוססת על הפרע (היפריקום), תרופה לטיפול באלצהייימר המבוססת על ג'ינקו בילובה ועוד רבות אחרות. כתרופות קיבלו הצמחים "טיפול" רוקחי ובו בודד החומר הפעיל המרכזי בלבד, כשאנו משתמשים במיצויים של הצמחים אנחנו מקבלים השפעה תומכת של חומרים פעילים ארים שמחזקים את יכולת ההתמודדות הפיזית והרגשית של האדם.

טיפול נטורופתי – אמצעים נוספים

טיפול נטורופתי איכותי עשוי להסתייע גם בתרופות הומיאופתיות, תמציות של פרחי באך, טיפולי מגע כגון עיסויים, רפלקסולוגיה ואפילו – מה שניתן למצוא בטיפול של נטורופתית מומלצת גם טיפול באמצעות שיטות דיקור שונות כמו דיקור סיני, סוג'וק או דיקור של אפרכסת האוזן.

טיפול נטורופתי איכותי עשוי להציע תמיכה באמצעות מדיטציה, תדרים מוזיקליים, דימיון מודרך ואפילו שמנים אתריים שיכולים להשתלב בכל הטיפולים שהוזכרו אך גם לעמוד בפני עצמם כטיפולי הרגעה או תמיכה כללית בגוף ובנפש המטופל.

עולם אוטופי בו הדברים מקיימים בסדר הגיוני

רק דמיינו לכם עולם כזה – אוטופי – בו כבר בילדותנו מותאמת לנו תזונה שסייעת לנו לבנות גוף בריא, איתן ויציב. ההורים, הגננים והגננות, המורים והמורות וכל מי שאנו פוגשים מלמד אותנו להשתמש בנשימה ככלי להרגעה, החלמה, שיפור איכות השינה והתמודדות עם מצבי מצוקה.

כשאנחנו מצוננים מותאמים לנו צמחי מרפא ללא תופעות לוואי מזיקות ועוד…גם בבגרות רק דמיינו שהרופאה בקופת החולים בוחנת את צורת הנשימה, היציבה, איכות העור, השתן ופעילות המעיים ואז מציעה שינויי באורח החיים שישפרו את התפקוד ואיכות החיים.

אוטופיה, אמרתי נכון?

באופן מעשי לעיתים די קרובות הכיוון הפוך

גדול מהמטופלים שמגיעים אלי מגיעים כאשר ברפואה "הרימו ידיים" או פשוט שלחו אותם ללמוד לחיות עם אי הנוחות או הכאב. אישית הגעתי עם תוצאות ה- CT ה – MRI שלי לחבר שתחום עיסוקו בריאות הגב והתלוננתי על כאבי גב שהגבילו לי את התנועה. הוא התבונן בהדמיות, ביקש ממי לגעת עם קצות האצבעות בריצפה – אני מאוד גמישה…

לא היתה לי כל בעיה, גיחך ושלח אותי לדרכי.למזלי יש והיו בידי כל האמצעים לסייע לעצמי ובתהליך עקבי ועיקש השבתי בעצמי לגב שלי את הגמישות והתפקוד השלם.

הרבה פחות נעים כשמגיעים אנשים אחרי שנים רבות של טיפולים כימיים פולשניים ולרפואה כבר אין מענה עבורם. אלה לו הגיעו בשלבים הראשונים של ההתמודדות ומשלבים את הטיפול הטבעי והתומך יחד עם הטיפול הקונבנציונלי היו זוכים לסיכויי החלמה גבוהים יותר ובוודאי למהלך טיפול קל יותר.

באילו כלים משתמשת גישת הריפוי הטבעית

כשלב מקדים לפני תחילתו של הטיפול הנטורופתי עשה אבחון מקיף. האיבחון מתבסס בראש וראשונה על מה שמתאר האדם – אורח החיים, התזונה,  התחושות, הרגשות שמלווים אותו, איכות השינה, אפילו מה גורם לשמחה או לצער ותיסכול.

בדיקות המעבדה הן דרך מצוינת ללמוד על מצבו הנוכחי של הגוף. בנוסף איריס העיניים, הלחמית, מבנה הפנים וגוון העור, כפות הידיים, הצפורנים, מראה הלשון ואפילו מראה השיער מהווים דרכים מעולות ללמוד על מה שקורה בגוף פנימה. האיבחון הממוחשב שמבוסס על גישות שפותחו בסין הקדומה ותורגמו לתוכנת מחשב מאפשרות לקבל ידע אובייקטיבי על מצבו האנרגטי של הגוף ואף לבחון את התקדמות הטיפול לאורך הזמן.

הטיפול עצמו מתחיל בהתאמת תזונה, תוספי תזונה במידה ויש צורך להשלים חוסרים,  צמחי מרפא (הרבליזם) המאפשרים לגוף ולנפש התמודדות עם האתגרים איתם מתמודד המטופל בתקופה בה הגיע לטיפול ואף הומאופתיה שמותאמת אישית. כדי להקל על התסמינים ולהאיץ את הטיפול עומדים לרשותנו:

  1. דיקור סיני או קוריאני – בהתאם לאופי המקרה
  2. רפלקסולוגיה
  3. וגולת הכותרת התומכת בכל סוג טיפול כמעט – טיפול בקרינה אינפרא אדומה רחוקה.

הקרינה האינפרא אדומה הרחוקה מאפשרת התחדשות של תאי הגוף והרקמות, ריפוי פצעים, דלקות ומערכות שיצאו מאיזון. טיפול בהפרעות זרימת דם, בכאבי שרירים ושלד, שיפור של איכות השינה, תמיכה בטיפול הצערה של העור ועוד.

איך אדע אם יש לי צורך בתמיכה של טיפול ואיבחון מקדים כזה?

אני יודעת שלא סיפרו לנו זאת, אך הטמפרטורה האופטימלית של הגוף אמורה להיות 37 מעלות צלזיוס. 37 מעלות צלזיוס זו הטמפרטורה בה מתחילים לפעול האנזימים בגוף ולכן צריכה של מזון קר יותר או משקאות קרים מקשים על הגוף את תפקודו ומורידים לנו את רמת האנרגיה. ב-37 מעלות צלזיוס מתפקדים קרומי תאי הגוף בצורה המיטבית ומאפשרים לתאים לקבל אל תוכם את חומרי ההזנה הדרושים לתפקוד הבריא של התאים ולהפקת האנרגיה הדרושה והחיוית לנו. בתקופת הקורונה כשכולנו מדדנו חום לעיתים מזומנות גילינו כי כשאנחנו "בריאים" הטמפרטורה שלנו בריאה פחות, כלומר לא מצביעה על כך שלגוף אכן קל ונעים.

העלאת חיוניות הגוף תיבחן בחום גוף אופטימלי – מידדו את החום והשתמשו בו כאבן בוחן לצורך לתמוך בגוף ולשפר את הדרך בה אתם מטפלים בו. תשומת לב מקדימה לאיתותי הגוף עשויה, במקרים רבים, לאפשר לנו איכות חיים הרבה יותר גבוהה ובריאות טובה יותר עד גילאים מופלגים.

קראו עוד על…

הומאופתיה

תרפיית קרניוסקרל

דיקור

צמחי מרפא

תזונה

רפלקסולוגיה

צרו קשר

× דברו איתנו